Експерти в галузі енергетики вважають, що урядовці “переоцінили” перспективи сланцевого газу.

Fracking in Balcombe

Вчені Центру енергетичних досліджень Великобританії (UKERC) повідомили ВВС, що ствердження про зниження цін на енергоносії і підвищення енергетичної безпеки завдяки видобуванню сланцевого газу у Великобританії є лише “піаром” і “не підтверджені науковими даними”.

Наукове об’єднання “UKERC”, членами якого є 30 науково-дослідницьких інститутів, підготувало доповідь про перспективи газу у Великобританії.

За словами Міністерства фінансів Великобританії перспективи сланцевого газу є “надто великими, щоб ними не скористатися”.

Автори доповіді вважають, що видобуток сланцевого газу (природний газ, який видобувається з породи за допомогою гідравлічного розриву або фрекінгу) перебуває в настільки ранній стадії свого розвитку, що оцінити потенційні обсяги видобування і його вартість неможливо.

“Надзвичайний”

Втім, вони вважають малоймовірним, що це зможе позитивно вплинути на ціни або енергетичну безпеку Великобританії.

Прихильники сланцевого газу стверджують, що фрекінг може істотною мірою сприяти задоволенню майбутніх енергетичних потреб Великобританії, але їх опоненти вважають, технологія може негативно позначитися на довікллі.

“Дуже прикро чути, що сланцевий газ вирішить наші енергетичні проблеми – таке твердження не підкріплено жодними науковими даними … це просто популізм”, – заявив BBC News Джим Уотсон, професор, науковий директор UKERC.

“Вкрай дивно, що урядовці продовжують робити такі заяви.  Очевидно, що вони хочуть створити міф. Але ми, вчені, оперуємо фактами, а не легендами.  Сьогодні немає ніяких наукових даних щодо перспектив сланцевого газу у Великобританії.

“Сланцевий газ абсолютно переоцінений. Мені невідомо на чому ґрунтується ця риторика урядовців. Така позиція великою мірою дезінформує громадськість”.

Його колега з UKERC професор Майк Бредшоу ставить під сумнів плани щодо створення“суверенного фонду” за рахунок надходжень від видобутку сланцевого газу для північних районів Англії.

“Розмови про золоте дно не витримують жодної критики”, – сказав він. “Поки що цього не сталося і може не статися ніколи. Навіть якщо видобування сланцевого газу дійсно розпочнеться на півночі Англії, надлишок, скоріше за все, буде відносно невеликими – таким чином, фонд буде навіть ще меншим”.

Науковці заявляють, що вони не проти пошуку покладів сланцевого газу, але заперечують проти риторики, яку використовують його прихильники.

Сполучені Штати переживають сланцевий бум. Втім, за словами професора Бредшоу майбутнє галузі у Великобританії є невизначеним через іншу геологію; заходи з захисту довкілля є більш жорсткими і компанії поки що не переконали людей погодитися на зведення бурових майданчиків неподалік від їхніх домівок.

“Суспільство ще не визначилося щодо цього питання”, – сказав він.

“Допоміжне паливо”

“З упевненістю можна сказати лише одне – в Європі сланцевий газ не стане революційним продуктом”.

Згідно з доповіддю наукового об’єднання перспективи газу в якості складової електроенергетичної системи Великобританії є невисокими. В доповіді йдеться про те, що для  досягнення планових показників за Законом про зміну клімату виробництво електроенергії за допомогою спалювання газу повинно припинитися повністю до 2030 року.

Оскільки видобуток суттєвих обсягів сланцевого газу у Великобританії очікується не раніше 2020 року, ця галузь не виглядає привабливою для інвесторів.

Спалювання газу для виробництва електроенергії повинно бути припинено після 2035 року у всьому світі, якщо світ хоче уникнути небезпечної зміни клімату (тобто, якщо не буде створена нова технологія для уловлювання викидів CO2).

Проти технології фрекінгу виступає багато активістів, в тому числі деякі екологи.

В доповіді зазначається, що газ може стати “допоміжним паливом”, яке дозволить іншим країнам позбавитися вугільної залежності і перейти на екологічно чисті енергетичні системи, але не у випадку Великобританії, яка пережила власний “газовий бум” в 1990-х роках. На думку авторів доповіді піковий період використання газу в електроенергетичній системі минув і не повториться через цілі політики ЄС у сфері зміни клімату.

Ось чому уряд ввів механізм підтримки інвесторів для будівництва нових газових електростанцій, що використовуватимуться в якості резерву на випадок нестабільного виробництва електроенергії з поновлюваних джерел.

“Чудові перспективи”

Питання про те, наскільки активно слід пропагувати сланцевий газ, виявилося непростим для членів уряду. Ед Дейві (Міністр енергетики Великобританії від ліберально-демократичної партії) раніше вже застерігав від “переоцінки”.

Нік Грилі, активіст, який виступає на підтримку сланцевого газу, розповів BBC News: “Поклади нафти і газу у Великобританії виникли понад 200 мільйонів років тому.  Серед британців спостерігається постійна невизначеність щодо того, кому належать природні ресурси.

“Питання доцільності видобутку сланцевого газу у Великобританії має бути вирішене раз і назавжди з урахуванням інтересів кожного, а зробити це можна буде лише після початку бурових робіт”.

Міністерство фінансів вважає, що сланцевий газ має “чудові перспективи стати вітчизняним енергетичним ресурсом, що зробить нас менш залежними від імпорту і створить багато нових робочих місць”.

Доповідачка додала: “У незалежних доповідях стверджується, що сланцевий газ може знизити ціни на енергоносії в країнах-членах ЄС.  Він також може стати містком до менш залежного від вугілля майбутнього.

“Суверенний фонд також представляє собою дуже цікаву ідею, яку ми хочемо більш докладно вивчити як інструмент, який забезпечить, щоб кошти, які надходять від сланцевого газу, який ми збираємося видобувати, не спускалися на фінансування повсякденних витрат, а вкладалися в довгострокову економічну стабільність північних та інших районів Англії, де відбуватиметься розробка покладів сланцевого газу, для створення нових робочих місць і інвестування в ці райони”.

http://www.bbc.com/news/uk-politics-30013668

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *