Суспільно значуще мовчання

Автор:Галя Койнаш

З приводу вбивства Володимира Гончаренка

Моторошно від думки, що й в сучасній Україні можна так легко позбутися людини, яка – чи з журалістським посвідченням, чи без – оприлюднювала незручну та, безумовкно, суспількно значущу інформацію.

Запрошую приєднатися до звернення  (підписатися можна за адресою realnazahroza@gmail.com  (вкажіть, будь ласка, тему “З приводу вбивства Володимира Гончаренка”), або нижче

 Суспільно значуще мовчання

На початку серпня внаслідок жорстокого нападу загинув відомий еколог і голова громадського руху «За право громадян на екологічну безпеку» Володимир Гончаренко. Його побили двоє невідомих через 4 дні після прес-конференції, на якій він оприлюднив інформацію про збереження в Кривому Розі 183 тонн химічно забрудненого та вкрай токсичного металобрухту.

Насильницька смерть будь-якого громадського діяча чи журналіста, який досліджував та оприлюднював суспільно значущу інформацію, не може залишитися тільки особистою трагедією його рідних і колег. Обставини його смерті вимагають від влади, ЗМІ та суспільства пильної уваги.

Протягом багатьох років Володимир Гончаренко активно захищав право громадян на інформацію про екологічні загрози й вимагав відповідних заходів від влади.

Його вбили. Тепер і влада, і громадськість зобов’язані забезпечити незалежне та повне розслідування його смерті та притягнення до відповідальності його вбивць. Зобов’язані також провести найретельніішу перевірку та адеватно відреагувати на ту ситуацію, яку він озвучив на останній прес-конференції.
Незважаючи на очевидне значення цієї справи та вимоги від громадськості, немає публічної реакції від влади на національному рівні.

Струбованість викликає небажання слідства розглядати ймовірний зв’язок смерті еколога та громадського діяча з його громадською діяльністю, як основний.

Насторожують поспішні висновки місцевої влади, в яких майже відразу публічно заявлено, що інформація про складування та транспортування містом забрудненого гексахлорбензолом (хімічною речовиною першого класу небезпеки) металобрухту «не підтвердилася».

Все це ставить під сумнів незалежність і неупередженість розслідування смерті Володимира Гончаренка.

Ми закликаємо:

Міністра внутрішніх справ взяти розслідування вбивства Володимира Гончаренка під особистий контроль та регулярно інформувати громадськість про хід розслідування.

ЗМІ – враховувати критично важливу роль, яку вони можуть відіграти, щоб ця справа не замовчувалася, та вся правда, як про вбивство громадського діяча, так і про можливу екологічну небезпеку, була почута

Міністра  екології та природних ресурсів організувати проведення незалежної експертизи хімічно забрудненого металобрухту в акредитованій лабораторії, з відбором проб у присутності громадськості та ЗМІ, регулярно інформувати громадськість про хід експертизи.

Нинішня відсутність інформації та прозорості порушує положення Оргуської конвенції та інших міжнародних угод та Конституцїї України. Нагадаємо, що на останній прес-конференцій Володимир Гончаренко висловив припущення, що забруднені теплообмінніки зможуть розрізати та змішати з іншим металобрухтом, і продати, можливо, навіть за кордоном. Небезпека, якщо його побоювання підтвердяться, очевидна та виходить далеко за межі одної області.

Загроза від відсутності належної реакції на вбивство людини, яка присвятила багато років свого життя захисту права громадян на інформацію та безпечне довкілля не менш очевидна.

Безкарність та бездіяльність зводять нанівець будь-які декларації про доступ до інформації.

http://blogs.telekritika.ua/?id=2986

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *